Instalacje centralnego ogrzewania Kraków

Kompleksowe instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie to bardzo gorący temat. Mieszkańcy stolicy Małopolski wiedzą, jak ważną rolę pełni nie tylko dobranie odpowiedniego sposobu instalacji, ale i to by montażem zajęli się profesjonaliści. 

Termo-Instal to firma działająca w branży od 1989


Bezustanna aktualizacja wiedzy wraz ze zdobytym doświadczeniem czynią nas specjalistami w tym temacie.

W tym miejscu dzielimy się naszą wiedzą, aby każdy zainteresowany klient mógł lepiej poznać instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie i na tej podstawie podjąć z nami współpracę. Nie tylko montujemy, ale też doradzamy i edukujemy!

Do czego służy instalacja centralnego ogrzewania?


Prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania odpowiada za podgrzewanie wody, a w kolejnym kroku za jej dystrybucję w całym budynku. Dodatkowo dba o utrzymanie w każdym pomieszczeniu optymalnej temperatury.

Dodatkową funkcją, jaką zwykle pełni taka instalacja jest produkcja ciepłej wody użytkowej. Aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie źródła ciepła np. kotła, pompy ciepła.

To czyni ją niezwykle istotnym elementem infrastruktury nieruchomości i podkreśla jak ważne jest, by instalacja składała się z najwyższej klasy urządzeń, a sam montaż został wykonany przez specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Profesjonalny montaż + wysokiej klasy urządzenia = wydajna i bezawaryjna instalacja centralnego ogrzewania

Termo-Instal od ponad 30 lat wykonuje na terenie Krakowa i okolic instalacje centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjne i gazowe. Jeśli chcesz powierzyć to zadanie w ręce specjalistów z doświadczeniem – nie musisz szukać dalej niż nasza propozycja.

Od czego zacząć instalację centralnego ogrzewania?


Prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania w Krakowie powinna zacząć się od kontaktu z firmą specjalizującą się w montażu urządzeń wchodzących w jej skład. To daje pewność, że podczas instalacji nie zostanie pominięty żaden krok celem jej bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania.

Jako specjaliści, którzy dokonywali tego rodzaju montażu w różnych rodzajach budynków (mieszkania, domy jednorodzinne, obiekty przemysłowe) – mamy wiedzę i doświadczenie, które pozwalają nam dopasować proces instalacji do każdego indywidualnego zlecenia.

Zastanawia Cię

Jak podejść do kwesti bezpiecznej i niezawodnej instalacji ?

Co uwzględniamy zanim zaczniemy montaż instalacji centralnego ogrzewania?

Miejsca instalacji grzejników

Podłączenia rur instalacyjnych

Strefy instalacji rozdzielaczy

Linia przebiegu rur instalacyjnych

Pozostawiając instalację centralnego ogrzewania Termo-Instal masz pewność, że zostanie to wykonane tak, jak należy. Podobnie w przypadku innych usług, które oferujemy jak instalacje wentylacji klimatyzacji, czy też montaż pomp ciepła i kotłów gazowych

Warto dodać, iż w ramach przygotowania do właściwej instalacji dbamy też o odpowiednie przygotowanie terenu – dokonując w razie odpowiednich niwelacji, czy wykopów..

Co wchodzi w skład instalacji centralnego ogrzewania?


Elementy składowe instalacji centralnego ogrzewania są liczne i ich zrozumienie może stanowić wyzwanie dla osób spoza branży. Jednak warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat, aby lepiej zrozumieć cały charakter montażu tego rozwiązania w swojej nieruchomości.

Instalacje centralnego ogrzewania Kraków – z jakich elementów się składają?

Kocioł

System rur

Ogrzewanie podłogowe

Grzejniki

Warto zaznaczyć, że każdy z wyżej wymienionych elementów może być również indywidualnie dopasowany do specyfiki samej instalacji oraz wymagań użytkownika. Na przykład wyróżniamy kotły elektryczne, powietrzne, parowe pary niskoprężnej, czy też na paliwo stałe. Alternatywą dla grzejników jest typ ogrzewania ściennego lub podłogowego. Sama dystrybucja ciepła może odbywać się z wykorzystaniem różnych czynników grzewczych, a źródło ciepła również może przyjąć postać kotła olejowego, gazowego, na paliwo stałe czy też pompy ciepła.

Zastanawiasz się ile będzie kosztować Twój projekt?

Zamów bezpłatną wycenę i planuj na realnych liczbach

Mamy odpowiednie
kwalifikacje i doświadczenie

aby doradzić każdemu klientowi najlepsze w jego przypadku rozwiązanie i dobrać poszczególne elementy instalacji uwzględniając indywidualne potrzeby oraz możliwości.

Z jakich materiałów najlepiej wykonać instalację centralnego ogrzewania?


Współczesny rynek ma do zaproponowania wiele różnych materiałów dla poszczególnych elementów instalacji centralnego ogrzewania i jako specjaliści w tym zakresie mieliśmy do czynienia właściwie z każdą możliwą konfiguracją, dlatego nie mają dla nas tajemnic.

Dylemat związany z doborem materiałów zwykle odnosi się do rur – stanowiących trzon połączeń całej instalacji. Dawniej wybierano materiały, które niestety były związane z wysokim ryzykiem korozji, jak stal czy stal ocynkowana. Na ich miejsce weszły instalacje centralnego ogrzewania miedziane lub z tworzywa sztucznego. Każda z opcji ma swój unikatowy zestaw mocniejszych i słabszych stron.

Po rozpoznaniu możliwości i budżetu klienta jesteśmy w stanie dopasować najbardziej optymalne rozwiązanie. Odpowiedni sprzęt, jakim dysponujemy pozwala nam wykonać instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie i okolicach przy wykorzystaniu wybranego materiału. Odradzamy w tym miejscu łączenie przy wykorzystaniu różnych metali, co można spotkać w niektórych współczesnych instalacjach. Zwykle takie alternatywne rozwiązania z racji różnych właściwości mogą przynieść wyłącznie straty dla właściciela instalacji.

Od 80 zł / m2

do 138 zł / m2

Ile kosztuje montaż instalacji centralnego ogrzewania?


Cena instalacji centralnego ogrzewania zarówno w mieście Kraków, okolicach, jak i na terenie całej Polski jest bardzo różna i zwykle indywidualnie określana. Ma to miejsce z powodu jej niezwykle indywidualnego charakteru – złożoności, dobranych materiałów, czy dodatkowych usług.

Zwykle cena rynkowa mieści się w zakresie 80 do 138 zł/m2. Decydując się na zlecenie takiej instalacji naszej firmie zawsze można liczyć na bezpłatną i niezobowiązującą wycenę oraz uczciwe i konkurencyjne ceny.

Decydując się na szerszy zakres usług (wykopy przyłącza, czy też wykopy pod przydomowe oczyszczalnie ścieków i szamba i wiele więcej) – można liczyć na bardzo atrakcyjną ofertę. Biorąc pod uwagę, że instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie to duży wydatek warto zadbać o to, by powierzyć to zadanie w ręce profesjonalistów i mieć pewność, że montaż zostanie wykonany profesjonalnie.

Jakie są rodzaje instalacji grzewczych?


Współcześnie mamy do dyspozycji bardzo duży wybór źródeł energii cieplnej, dzięki czemu każde gospodarstwo domowe
czy obiekt przemysłowe ma możliwość dopasowania najbardziej optymalnego rozwiązania.

Pompa ciepła gruntowa

Zaawansowane urządzenie grzewcze. Charakteryzuje się tym, że pozyskuje ciepło z otoczenia, co odróżnia ją od źródeł energii wytwarzających ciepło samodzielnie. Do największych zalet pompy ciepła gruntowej należy jej ekologiczny charakter oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wady – może być dość droga, a proces jej montażu należy do skomplikowanych.

Pompa ciepła powietrzna

Ten rodzaj pompy korzysta z dwóch źródeł ciepła – dolnego i górnego. Dolne, czyli energia nagromadzona w powietrzu – jest oddawane do górnego, czyli wody krążącej w instalacji grzewczej. Jest to pompa ciepła prostsza w instalacji w porównaniu do gruntowej. Jest też ekologiczna i samoobsługowa.

Kocioł na olej opałowy

To sposób na ogrzewanie o budowie przypominającej kotły gazowe, ale z całkiem innymi palnikami, które są dostosowane do tego, aby możliwe było odparowanie bądź rozpylanie oleju. Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić komfort eksploatacji. Do głównych wad należy zaliczyć cenę, która jest w ścisłej korelacji z cenami ropy

Kocioł gazowy zwykły

Znany również jako tradycyjny lub atmosferyczny, posiada otwartą komorę spalania. To właśnie z komory odprowadzane są spaliny w kierunku komina, przy równoczesnym pobieraniu świeżego powietrza z otaczającego kocioł powietrza. Jest to dość popularne i proste w instalacji rozwiązanie, natomiast niebezpieczne z racji otwartej komory spalania.

Kocioł na pelety

Aby zapewnić źródło ciepła dla pomieszczeń podpiętych do instalacji centralnego ogrzewania, ten kocioł wykorzystuje pelety z biomasy albo sprasowane drewno. Niewielka ilość popiołu to zaleta doceniana przez użytkowników takiego kotła. Z drugiej strony niewygoda związana z koniecznością regularnego czyszczenia kotła należy do minusów.

Ogrzewanie kominkowe

do centralnego ogrzewania można wykorzystać również ciepło płynące z kominka. To rozwiązanie znane jest z tego, że wyróżnia się stosunkowo niskim kosztem i proekologicznym charakterem. Minusem natomiast kwestia utrzymania kominka.

Kocioł na gaz płynny/LPG

To alternatywa dla kotłów wykorzystujących tradycyjne źródło energii, które tutaj jest zastąpione gazem płynnym/LPG. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalacji i obsługi. Wśród wad do najistotniejszych należy wysoka cena inwestycji.

Kocioł gazowy kondensacyjny

To piece z zamkniętą komorą spalania, zatem pobiera powietrze potrzebne do spalania z zewnątrz budynku, w którym się znajduje. Użytkownicy cenią to rozwiązanie za oszczędności, które zapewnia długoterminowo. Do rozwiązanie to najczęściej wybieranie źródło ciepła.

Ogrzewanie elektryczne

Ten rodzaj zapewnienia ciepła w budynku wykorzystuje przemianę energii elektrycznej w ciepło w elemencie oporowym. Jeśli chodzi o atuty tego rodzaju ogrzewania to na pewno jest bardzo wygodne. Wraz z instalacja fotowoltaiczną ogrzewamy budynek w bardzo atrakcyjnej cenie.

Nasza firma wykonuje różnego rodzaju instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie

Zarówno w mieszkaniach, domach jak i lokalach usługowych.

Warto podkreślić, iż posiadamy wszelkie niezbędne uprawnienia oraz autoryzację na montaż oraz serwis pomp ciepła i kotłów gazowych. Z przyjemnością doradzamy swoim klientom w doborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania.

Jaka instalacja centralnego ogrzewania jest najlepsza i dlaczego?


Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która instalacja centralnego ogrzewania jest najlepsza. Ostatecznie sprowadza się to do tego, co dana osoba rozumie przez pojęcie “najlepsza”. Można jednak wyróżnić pewne dostępne na rynku rozwiązania, które biorąc pod uwagę różne obiektywne oceny czynników – jesteśmy w stanie zaliczyć do grona najlepszych rozwiązań.

Biorąc pod uwagę trendy rynkowe, czynniki ekologiczne i ekonomiczne można zalecić rozwiązania hybrydowe. Dają one większą elastyczność i uniwersalność niż stawianie na tradycyjne instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie bez alternatywy w razie braku konkretnego paliwa, czy innego problemu hamującego możliwość efektywnego korzystania z danego rozwiązania.

Termo-Instal zapewnia kompleksowe doradztwo i montaż centralnego ogrzewania różnego rodzaju – od kotłów gazowych, aż po pompy ciepła. Rozumiejąc rynek tak dobrze i po rozpoznaniu potrzeb i możliwości danego klienta – z całą pewnością jesteśmy w stanie każdemu zainteresowanemu zasugerować najlepszą w jego konkretnym przypadku opcję instalacji centralnego ogrzewania.

Jaki rodzaj instalacji grzewczej jest najtańszy?


Biorąc pod uwagę aktualne ceny różnego rodzaju źródeł paliwa i prognozy z tym związane – można uznać pompy ciepła za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla instalacji centralnego ogrzewania domu, bądź innego budynku.

Ceny energii aktualnie rosną – tym samym czyniąc ogrzewanie elektryczne mniej opłacalnym niż miało to miejsce w przeszłości. Natomiast w przypadku ogrzewania z pomocą pompy ciepła roczna cena ogrzewanie powinna się zamknąć w przedziale 2300-3500 zł.

Pompy ciepła

Cena ogrzewania powinna się zamknąć
w przedziale 2 300 – 3 500 zł

Jaki rodzaj ogrzewania jest stosowany w blokach mieszkalnych w Krakowie?


W Krakowie trzy przedsiębiorstwa energetyczne dostarczają ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego przy pomocy gorącej wody jako nośnika. Jednym z nich jest Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, która posiada kotły olejowe HOB oraz 4 bloki energetyczne. Zapewniane przez PGE instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie niosą moc elektryczną na poziomie 480 MWe, a moc cieplna równą 1 644 MWt.

Drugie przedsiębiorstwo to Elektrownia CEZ Skawina S.A., która korzysta z 8 kotłów parowych i wykorzystuje węgiel kamienny, aby dostarczyć ciepło do spółdzielni mieszkaniowej – systemów ciepłowniczych Krakowa i Skawiny.

Warto dodać, iż w ten sposób energia cieplna jest skojarzona podczas wytwarzania z produkcją energii elektrycznej – jest to tak zwana kogeneracja. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie również odpowiada za dostarczanie ciepła do mieszkań w Krakowie. Do tego celu wykorzystuje rocznie około 220 tys. ton odpadów komunalnych. Dochodzi w ten sposób do ich termicznego przekształcenia na ciepło.

Warto zaznaczyć, iż pochodzą one wyłącznie z obszaru Gminy Miejskiej Kraków. Dzięki temu można zaspokoić nawet do 10% rocznych potrzeb systemu ciepłowniczego stolicy Małopolski.

Czy można zrezygnować z centralnego ogrzewania w bloku – Kraków?


Nie każdy mieszkaniec bloku korzystający z centralnego ogrzewania jest zadowolony ze świadczonych usług i jeśli chodzi o instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie też zdarzają się takie sytuacje.

Mogą one być w różny sposób interpretowane i są zależne od umowy między lokatorami a spółdzielnią udostępniającą mieszkania. Na przykład, może to być określone, że właściciel lokalu nie musi płacić za ciepło dostarczane do jego lokalu i zrezygnować z niego, argumentując zbyt wysokimi stawkami. Jednak To wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić pozwolenie na odłączenie danego mieszkania od wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i zwykle całe zaplecze działań i zadań z tym związanych leży po stronie osoby rezygnującej.

Jednak tak jak to zostało podkreślone wyżej – sytuacja ta może ostatecznie wyglądać różnie w zależności od konkretnej wspólnoty. Najlepiej zwrócić się do zarządcy i zapoznać z wszelkimi formalnymi umowami w tym zakresie, aby znaleźć klarowną odpowiedź.

Czym można zastąpić centralne ogrzewanie?


Czasem klasyczne instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie nie są możliwe. Istnieją jednak możliwe do wykorzystania alternatywy. Nagrzewnica elektryczna należy do najpopularniejszych rozwiązań zastępczych, choć trzeba przyznać, że w aspekcie długoterminowym nie jest ani wydajna, ani ekonomiczna. Domowe termowentylatory tzw. farelki są też jedną z możliwości, ale o podobnie niskiej skuteczności dla zastosowania długoterminowego. W dzisiejszych czasach niektórzy stawiają też na konwektory cieplne. Jednak to rozwiązanie może być co najwyżej dobre w przypadku “dogrzewania” mieszkania.

Zachęcamy do kontaktu z Termo-Instal byśmy jako specjaliści od -montażu pomp ciepła, rekuperacji, klimatyzacji oraz wentylacji mogli ocenić realne możliwości budynku względem instalacji centralnego ogrzewania i w razie problemów z zastosowaniem takiego rozwiązania, polecić optymalne alternatywy.

Jak oszczędzać na centralnym ogrzewaniu?


Jest wiele sposobów na to, jak zaoszczędzić na rachunkach za użytkowane instalacje centralnego ogrzewania w Krakowie. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych – równocześnie zaznaczając, iż jest ich dużo więcej i warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat oraz wprowadzać ekonomiczne nawyki w życie, pozostając w optymalnym komforcie cieplnym.

Wykorzystanie ekranów zagrzejnikowych z materiałów izolacyjnych – zamontowanie ich za grzejnikami wiąże się z niewielkim kosztem, a można w ten sposób skutecznie odbijać strumień ciepła od ściany, równocześnie kierując go do wnętrza pomieszczenia.

Odpowiednie ustawienie termostatu na czas nieobecności – należy pamiętać o mądrym korzystaniu z centralnego ogrzewania w czasie dłuższej nieobecności. Może w tym pomóc głowica zaworu termostatycznego, którą należy ustawić na najniższą nastawę, aby w tym czasie grzejniki generowały wyłącznie tzw. dyżurną temperaturę.

Jednak najlepszym sposobem na oszczędności związane z użytkowaniem centralnego ogrzewania to po prostu kontrolowanie temperatury. Oczywiście nie chodzi o to, by nie dążyć do komfortu cieplnego – ale, by zawsze dopasować warunki do aktualnych potrzeb. Przygrzejnikowe zawory termostatyczne mogą w tym celu okazać się bardzo przydatne w okresie letnim. Warto wiedzieć, że każdy 1 stopień Celsjusza mniej to oszczędności rzędu kilku procent energii grzewczej. Czasem warto więc zmienić nawyki, aby znaleźć oszczędności przy jednym z najdroższych, a równocześnie niezbędnych mediów.

Właściwie zrealizowany montaż instalacji centralnego ogrzewania to podstawa wydajnego i ekonomicznego systemu. Powierzając to zadanie nam – możesz spać spokojnie i wprowadzać zdrowe, sprzyjające domowej ekonomii nawyki z pewnością, że od strony instalacyjnej wszystko jest jak należy.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie instalacji centralnego ogrzewania


Pojęciem centralnego ogrzewania nazywamy sytuację, w której jedno źródło ciepła jednocześnie ogrzewa wiele pomieszczeń. Źródło ciepła dla centralnego ogrzewania może być ulokowane w jednym z ogrzewanych pomieszczeń, bądź poza nimi np. w dedykowanym do tego celu miejscu. Na centralne ogrzewanie składają się trzy podstawowe składowe: źródło ciepła, elementy przekazujące ciepło do pomieszczeń oraz sam system rozprowadzania tzw. dystrybucji ciepła. Przeciwieństwem ogrzewania centralnego jest ogrzewanie miejscowe.

Ogrzewanie gazem stanowi jedną z możliwych form centralnego ogrzewania. Jednak pojęcie centralnego ogrzewania nie jest ograniczona do ogrzewania gazem. Ogrzewanie centralne to jednoczesne ogrzewanie wielu pomieszczeń wykorzystując do tego jedno źródło ciepła i to źródło ciepła może być różne. Najczęściej jest to kocioł (piec), który zasilany jest różnego rodzaju paliwem. Obok gazu ziemnego, czy LPG mogą to być następujące rodzaje paliwa: węgiel kamienny, biomasa, ropa naftowa, olej opałowy, elektryczność, biogaz i wiele innych.

Do centralnego ogrzewania można zastosować różne rodzaje paliwa. Jednym z najpopularniejszych jest węgiel kamienny, ale na rynku istnieje dużo więcej alternatyw, którymi można i warto się zainteresować. Gaz ziemny, LPG oraz biogaz cieszą się dużą popularnością. Centralne ogrzewanie może również generować ciepło przy wykorzystaniu takich rodzajów paliwa jak ropa naftowa, biomasa, czy olej opałowy. Również elektryczność czy też pompy ciepła mogą stanowić generator ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania w domu, biurze czy obiekcie przemysłowym.

Używanie kominka do instalacji centralnego ogrzewania w swoim domu cieszy się coraz większą popularnością. W takim rozwiązaniu najczęściej stosowany jest kominek z płaszczem wodnym, który obok funkcji użytkowej jest bardzo ceniony za użytkowników za swoje walory estetyczne. Konieczne jest jednak skonsultowanie się z profesjonalistami przed wykorzystaniem kominka do centralnego ogrzewania, gdyż nie wszystkie pomieszczenia są do tego przystosowane.

Na rynku można spotkać wiele różnych materiałów wykonania rur do centralnego ogrzewania.

Jednym z najpopularniejszych typów są rury PEX lub PP – często wybierane ze względu na ich wysoką odporność, wahania temperatury czy promieniowanie oraz niską cenę zakupu.

Centralne ogrzewanie musi być wykonane przez profesjonalistów – nie ma możliwości samodzielnej instalacji takiego źródła ciepła dla domu, czy innego obiektu. Takie projekty nie tylko nie mogą być skuteczne, czy funkcjonalne – ale wręcz stanowią zagrożenie dla użytkowników pomieszczeń. Tylko profesjonalny wykonawca posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim pozwolenia, certyfikaty i narzędzia uprawniające do realizacji takiej instalacji. Zapraszamy do kontaktu z Termo-Instal w razie zainteresowania instalacją centralnego ogrzewania w Krakowie bądź okolicach – jesteśmy do dyspozycji.

Galeria – instalacje centralnego ogrzewania

Dane kontakowe

  • Pon – Pt: 7:00 – 17:00

Zastanawiasz się nad instalacją?

Wypełnij formularz bądź skontaktuj się z nami bezpośrednio.